Ostala vám po oslave plná chladnička? Jedlo nevyhadzujte, poradíme vám, čo s ním

Každý vie, že na dobrej oslave nemôže chýbať skvelé jedlo. Niečo sladké, niečo slané, niečo lahodné a niečo, čo bude chutiť určite každému. A tak sa pod všakovakými dobrotami prehýbajú stoly. Ibaže na druhý deň ráno praská chladnička vo švíkoch, pretože sme toho nakúpili dvakrát viac, ako bolo potrebné. Ak aj vám ostala plná chladnička, nezúfajte. Poradíme vám, čo spraviť s prebytočným jedlom, aby neskončilo v koši. 


Jedlo do koša nepatrí

Existujú štatistiky, ktoré hovoria, že každý človek vyhodí ročne desiatky kilogramov jedla. Možno to znie neuveriteľne, ale je to pravda. Vyhadzujeme zbytky z obedov a večerí, nedojedáme jedlo v reštauráciách, nekontrolujeme spotrebu na výrobkoch, ktoré potom končia v koši, nevieme potraviny správne skladovať. A tiež nevieme, že menej je niekedy viac a robíme si zbytočne veľké zásoby jedla, ktoré nie sme schopní spotrebovať. 

Ak vám teda po oslave alebo večierku ostane veľa jedla, rýchlo zabudnite na to, že ho vyhodíte do odpadu. Dá sa to vyriešiť aj inak. Napríklad:

  • Mrazením. Všetky potraviny, ktoré sa dajú zmraziť, zamrazte. A čím skôr, tým lepšie. Zmraziť môžete pečivo a chlieb, ale aj niektoré druhy zeleniny, alebo čerstvé bylinky. Z hotových jedál prežije mrazenie napríklad zemiaková kaša, alebo aj mäsové guľáše. 
  • Ďalšou spotrebou. Ak sa vám zvýšilo pečivo, môžete ho zamraziť, alebo použiť ďalej – vysušiť a spraviť z neho strúhanku či chlebík vo vajíčku. Ak vám ostali kuracie prsia, na druhý deň ich nakrájajte na malé kúsky a primiešajte k zeleninovému šalátu. 
  • Darovaním. Každého z oslavy poriadne nabaľte. Oni budú mať postarané o dobrú večeru a vy budete mať čisté svedomie. Ďalšou možnosťou je aj podeliť sa so susedmi a upevniť tak susedské vzťahy. 

Ak si osvojíte tieto rady, už nikdy nebudete musieť po oslavách a večierkoch vyhadzovať dobré jedlo do odpadu, a tak nepodporíte problém zvaný food waste.