Variť sa dá aj zo zbytkov, to čo by ste vyhodili sa môže premeniť na delikatesu

Kampaň Food Waste - Boj o Prežutie s Klarstein nás začiatkom júna priviedla na milé a mimoriadne náučné stretnutie s médiami a influencermi. Stretli sme sa vo vonkajších priestoroch agentúry Divino, ktoré ponúkli príjemné prostredie na šírenie osvety a inšpirácie v globálnej problematike plytvania potravinami.


Zástupcom médii a influencerom sme predstavili našu kampaň, v ktorej prostredníctvom Odpadlíkov bojujúcich o prežutie, komunikujeme celosvetový problém Food Waste. 


Spoločne sme si vypočuli odbornú prednášku pod taktovkou O.Z. Free Food, na ktorej sme sa od Alexandry Kolárik dozvedeli zaujímavé fakty a štatistiky o potravinách a ich neefektívnej spotrebe. Vedeli ste, že viac ako tretina celosvetovo vyprodukovaných potravín určených pre ľudskú výživu skončí ako odpad? Áno, nad niektorými číslami prítomní len krútili hlavami. Dozvedeli sme sa, ktoré prostredie je pre skladovanie jednotlivých potravín najvhodnejšie a na čo si treba dať pozor v chladničke, ale aj mimo nej.


V druhej časti sme sa zúčastnili praktického workshopu v réžii Lucie Grigovej z blogu Do poslednej omrvinky. Poučila nás, ako správne skladovať potraviny v chladničke a ukázala nám, do ktorých poličiek a šuplíkov patria jednotlivé druhy ovocia či zeleniny. Ukázala nám, že chutné jedlá nemusíme variť iba podľa receptov s nekonečným zoznamom ingrediencií. 


Naučili sme sa pripraviť si jednoduchý dip z hlúbu brokolice, ktorý zvyčajne končí v smetnom koši či v lepšom prípade v komposte. V ďalšom jednoduchom recepte pripravila Lucia nečakane osviežujúce gazpačo, v ktorom zužitkovala aj naoko nejedlé šupy z melóna. Použila ich namiesto tradičnej uhorky a v kombinácii s letnými paradajkami a paprikami bola studená španielska polievka naozaj gastronomickým zážitkom. Ako hovorí názov Luciinho blogu, využili sme pri príprave chutných jedál naozaj všetko, až do poslednej omrvinky. 


Presne o tom totiž hovorí posolstvo našej kampane, v ktorej sme chceli prispieť k osvete a šíreniu dôležitých informácii pri riešení celosvetového problému.